Jarosław Witaszczyk

Jarosław Witaszczyk

Aktor, reżyser

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego (obecnie Akademia Teatralna im. S. Wyspiańskiego) w Krakowie, Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu (1995 r.).

Debiut w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, następnie aktor Teatrów Syrena, Rozmaitości, Komedia oraz Stara Prochoffnia w Warszawie. Współpraca z Warszawskimi Teatrami Rampa oraz Kamienica. Od października 2015 r. dyrektor Teatru Oratorium.

Najważniejsze role teatralne to między innymi: Leporello w „Testamencie cnotliwego rozpustnika”, Stach Grzesiuk w „Boso, ale w ostrogach”, Garcin w „Przy drzwiach zamkniętych”, Farrago w „Farrago”, Łopachin w „Wiśniowym sadzie”, Papkin w „Zemście”, Puk w „Śnie nocy letniej”, Harold w „Czarnej komedii”, Grabiec w „Balladynie”, Hajmon w „Antygonie”.

Na szklanym ekranie gościł w serialach „Plebania”, „Kryminalni”, „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „Klan”, „Na wspólnej”, „Ojciec Mateusz” oraz w filmach fabularnych takich jak: „Pre mortem”, „Imperator”, „Rozmowy Grudniowe”, „Ostatnie piętro”, „Wyklęty”. Chętnie współpracuje z niezależnymi twórcami, czego efektem w 2011 była nagroda dla najlepszego aktora na Festiwalu 48 HFP za rolę Lokaja w filmie „Sałatka z Bakłażana”.

W latach 1996-2000 wykładowca Wydziału Pedagogiki Artystycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Kaliszu.

Najważniejsze wyróżnienie teatralne w dorobku aktora to Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Rosyjskiej w Rydze (Łotwa) za reżyserię spektaklu „Płaszcz” wg Mikołaja Gogola (Teatr MASKA, Kłajpeda, Litwa). W dorobku reżyserskim posiada autorskie spektakle „Życie na poczekaniu” oraz „Być jak Marlene”.

Laureat ogólnopolskich konkursów i festiwali wokalnych. Wyróżniony między innymi na Przeglądach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1990 oraz 1991). W 1990 zadebiutował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Laureat Złotej Dziesiątki OMPP w 1989.

W Krakowskim Teatrze Komedia wyreżyserował spektakl „Pan Tadeusz z M-3” oraz „Miłość w dużych miastach” czyli korpo i tradycja”, w którym również zagrał jedną z głównych ról. Artysta wszechstronny: znakomity aktor, reżyser i pedagog.